Nosilec projekta: Poljanska cesta 26 |
Dijaški Dom Ivana Cankarja DIC
29 June —10 July
Ljubljana, 2013
Udeželenci/Participants
• KUD Pozitiv DIC, Ljubljana
• Pavarotti centar, Mostar
• Teatar 34, Novi Sad
Slovenska prestolnica v času med 29. junijem in 10. julijem v okviru projekta Biti državljan gosti 30 mladih iz Slovenije, Srbije in Bosne in Hercegovine. Rdeča nit mladinske izmenjave se navezuje na letošnjo evropsko kampanjo in se aktualne teme aktivnega državljanstva prebivalcev znotraj Evropske unije dotika preko diskusij, glasbenih, plesnih, gledaliških, grafitarskih ter street art delavnic in seveda tudi druženja.
Mladi udeleženci, ki prihajajo iz različnih kulturnih, etničnih, verskih in socialnih okolij, se bodo zato spraševali o funkciji in namenu sodobne države, ki na deklarativni ravni sledi principu demokratičnosti, vključevanju državljanov ter predvsem služenju njihovim potrebam. Ravno tako projekt pod kritično lupo postavlja tudi osnovne postavke in razloge za oblikovanje Evropske skupnosti, ki si je med primarne naloge zadala povezovanje regij z namenom preseganja nacionalnih, kulturnih, ideoloških, medgeneracijskih in podobnih razlik. K omenjeni temi v izmenjavi pristopamo celostno in se osredotočamo na aktivno participacijo mladih v njihovih socialnih okoljih, medkulturnem dialogu, spoštovanju človekovih pravic, skrbi za okolje in odgovornem sobivanju v družbi.
Poseben poudarek v projektu gre tudi neformalnemu izobraževanju. Pridobivanje novih znanj in veščin preko praktičnega dela v delavnicah, ki temeljijo na izkustvenem učenju, za mlade in praviloma nezaposlene udeležence v projektu predstavlja posebno vrednost, saj jim povečuje možnosti za njihovo zaposlitev in aktivno vključitev v družbeno življenje. Ključni element izmenjave je zatorej učenje učenja ter seznanjanje mladih s sodobnimi modeli beleženja in vrednotenja tovrstnega neformalnega izobraževanja.
Potreba po transparentnosti in priznavanju na novo usvojenih znanj zahteva razvoj in uporabo novih orodij, ki jih omogoča sodobna tj. IKT tehnologija. V projektu bomo zato standardnemu orodju beleženja pridobljenih kompetenc Youthpass dodali novo orodje Unique Learning Badges, ki je še v fazi razvoja. Na ta način se bomo lotili tudi praktičnega raziskovanja predvsem spletnega beleženja novo pridobljenih znanj, kar bo zagotovo prispevalo k dodatni vrednosti izmenjave, saj bodo vse pridobljene ugotovitve zagotovo uporabne tudi za druge organizacije, ki se ukvarjajo z mladinskim delom in neformalnim izobraževanjem.